رشته ها

کنکور - شروع ثبت نام 1392/2/19

اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور درباره تاريخ و نحوه ثبت نام و هم چنين شرايط و ضوابط شركت در آزمون دوره هاي كارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه اي و موسسات آموزش عالي غير انتفاعي سال 1392

دانلود دفترچه

سازمان سنجش آموزش كشور بدين وسيله به اطلاع داوطلبان متقاضي ثبت نام در آزمون دوره هاي كارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه اي و موسسات آموزش عالي غير انتفاعي سال 1392 مي رساند كه ثبت نام براي شركت در آزمون مذكور از ساعت 14:00 روز پنجشنبه مورخ 19/2/1392 آغاز و تا پایان‌ روز پنجشنبه مورخ 26/2/1392 ادامه خواهد داشت‌،.
1ـ شرايط عمومي‌ و اختصاصي‌ داوطلبان‌
داوطلبان لازم است داراي شرايط عمومي و اختصاصي به شرح ذيل باشند و برادران باید از لحاظ مقررات وظیفه عمومی (مطابق بندهای ردیف 3-2 دفترچه راهنما) منعی نداشته باشند.
1-1- شرايط عمومي‌:
الف) اعتقاد به يكي از اديان مصرح در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران (اسلام، مسيحيت، يهودي و زرتشتي).
ب) نداشتن عناد با نظام جمهوري اسلامي ايران.
توضيح: مصاديق عناد عبارتند از:
1) مبارزه مسلحانه با نظام جمهوري اسلامي ايران.
2) داشتن وابستگي تشكيلاتي به گروهك‌هاي محارب.
3) پرداخت كمك مالي به گروهك‌هاي محارب يا هواداري تشكيلاتي نمودن از آن گروهک‌ها و يا داشتن عضويت در آنها.
4) تبليغ ماترياليسم و اديان ساختگي.
ج) عدم احراز فساد اخلاقي.
توضيح: مصاديق فساد اخلاقي شامل اعتياد به مواد مخدر و اشتهار به فحشا مي‌باشد.
د) برخورداري از توانايي جسمي متناسب با رشته يا رشته‌هاي انتخابي.
2-1- شرايط اختصاصي‌:
الف) دارا بودن‌ گواهینامه‌ پایان‌ تحصیلات‌ دوره متوسطه‌ نظام‌ جدید در یكی‌ از رشته‌های شاخه‌های‌ فنی ‌و حرفه‌ای ‌و كاردانش و یا احراز شرایط فارغ‌التحصیلی در یكی‌ از رشته‌های مذکور تا پایان‌ شهریور ماه‌ سال 1392 و یا ديپلم فني ‌و حرفه‌اي دوره‌ چهار ساله‌ (نظام‌ قديم).
تبصره: داوطلبانی که حد نصاب نمره قبولی یکی از کدرشته‌های مشخص شده در دفترچه راهنما را کسب نمایند ولی تا پایان شهریور ماه سال 1392 موفق به دریافت گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسطه در رشته مورد نظر نشوند، مشمول یکی از وضعیت‌های ذیل خواهند بود:
1) در صورتی که کد رشته قبولی پذيرفته شده در نیمسال اول باشد، قبولی ایشان ملغی و اجازه ثبت‌نام نخواهند داشت.
2) در صورتی که کد رشته قبولی پذيرفته شده در نيمسال دوم باشد و تا پایان دی ماه سال 1392 موفق به دریافت گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسطه در رشته مورد نظر بشوند، اجازه ثبت‌نام در نيمسال دوم را خواهند یافت و در غیر اینصورت قبولی آنان نیز ملغی است.
ب) برخورداري از توانايي جسمي متناسب با رشته يا رشته‌هاي انتخابي. 
3-1- مقررات‌ وظیفه‌ عمومی:
براساس اعلام‌ رسمی‌ سازمان‌ وظیفه‌ عمومی ‌نیروی ‌انتظامی‌ داوطلبان‌ مرد لازم ‌است‌ یكی‌ از شرایط مشروحه ذيل را دارا بوده و حسب مورد يكي از كدهاي سيزده‌گانه ذيل را در بند 15 فرم تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي خود درج نمايند.
كد 1) داوطلبان داراي كارت‌ پایان‌ خدمت. كد 2) داوطلبان داراي كارت‌ معافیت دائم (‌کفالت‌، پزشكی‌، ايثارگران و موارد خاص). كد 3) داوطلبان داراي برگ معافيت موقت (پزشكي، كفالت و ساير ...) در مدت اعتبار آن، مشروط به اينكه از تاريخ اخذ مدرك ديپلم تا زمان پذيرش در دانشگاه، بيش از يك سال سپري نشده باشد. كد 4) دانش‌آموزان سال سوم دوره متوسطه كه به صورت حضوري مشغول به تحصيل بوده و تا تاريخ 31/6/1392 در سنوات مجاز تحصيلي فارغ‌التحصيل مي‌شوند. كد 5) فارغ‌التحصيلان ديپلم به شرط اتمام تحصيل تا پايان 22 سالگي بصورت پيوسته و حضوري (روزانه، بزرگسالان و آموزش از راه دور) و مشروط به اينكه از تاريخ فراغت از تحصيل آنان در مقطع ديپلم تا زمان قبولي قطعي در دانشگاه بيش از يك سال سپري نشده و همچنين قبل از ثبت‌نام در دانشگاه نيز وارد غيبت نشده باشند. كد 6) دانش‌آموزاني كه قبل از سن مشموليت (18 سالگي تمام) موفق به اخذ ديپلم به صورت حضوري يا غيرحضوري شده باشند، به شرط نداشتن غيبت و سپري نشدن بيش از يك سال از تاريخ اخذ ديپلم و يا مدرك پيش‌دانشگاهي. توضيح: دانش‌آموزاني كه قبل از سن مشموليت موفق به اخذ ديپلم مي‌شوند چنانچه حداكثر تا شش ماه پس از رسيدن به سن مشموليت (18 سالگي تمام) وارد دانشگاه شوند، مجاز به ادامه تحصيل مي‌باشند، در غير اينصورت به دليل ورود به غيبت، مجاز به ادامه تحصيل نخواهند بود. مگر اينكه در مهلت شش ماه معرفي، خود را از طريق يكي از دفاتر پليس+10 به وظيفه عمومي معرفي كرده و داراي برگ اعزام بدون غيبت باشند. كد 7) دانش‌آموزاني كه پس از ترك تحصيل و در مهلت يك ساله معرفي به وظيفه عمومي، موفق به اخذ ديپلم بصورت داوطلب آزاد شده باشند، به شرط نداشتن غيبت و سپري نشدن بيش از يك سال از تاريخ اخذ ديپلم. كد 8) فارغ‌التحصيلان ديپلم دارنده برگ اعزام به خدمت بدون غيبت كه تاريخ اعزام آنان سپري نشده باشد، مضافاً مشروط به اينكه از تاريخ اخذ مدرك تحصيلي تا زمان پذيرش در دانشگاه، بيش از يك سال سپري نشده باشد. كد 9) متولدین سال‌ 1342 و قبل از آن، به شرطي كه تغيير سن نداده باشند. كد 10) كاركنان وظيفه‌اي كه خدمت دوره ضرورت آنان تا تاريخ 31/6/92 به پايان مي‌رسد (اين دسته از افراد مجاز به شركت در آزمون مي‌باشند، ليكن بايد به هنگام ثبت‌نام در دانشگاه، گواهي يا كارت پايان خدمت ارائه نمايند. كد 11) آن دسته از طلاب علوم ديني داراي معافيت تحصيلي، مادامي كه اشتغال به تحصيل آنان از سوي مركز مديريت حوزه علميه مربوط تأييد شود، مي‌توانند با همان معافیت تحصیلی حوزه، در دانشگاه نيز تحصيل نمايند و در صورتيكه معافیت تحصیلی آنان به هر دليل از سوي حوزه لغو گردد، مجاز به ادامه تحصيل در دانشگاه نمي‌باشند. كد 12) كاركنان پايور شاغل در نيروهاي مسلح با ارائه گواهي اشتغال به خدمت و موافقت از سازمان مربوط براي ادامه تحصيل. كد 13) دانشجويان انصرافي در صورتيكه در سقف سنوات مجاز تحصيل انصراف داده و همچنين از تاريخ انصراف آنان در دانشگاه و رشته قبولي تا زمان پذيرش در دانشگاه و رشته جديد، بيش از يك سال سپري نشده باشد.
* تذكرات مهم:
1) مشمولان غايب مجاز به ادامه تحصيل نمي‌باشند و در صورت شركت در آزمون و قبولي در آن، مجوز تحصيلي براي آنان صادر نگرديده و دانشگاه‌ها مجاز به ثبت‌نام از آنها نمي‌باشند. 2) دانشجويان اخراجي (به جز افرادي كه قبل از ورود به سن مشموليت اخراج شده‌اند) تا پايان خدمت دوره ضرورت يا اخذ معافيت دايم مجاز به ادامه تحصيل نمي‌باشند. 3) فارغ‌التحصيلان مقطع كارداني مجاز به شروع تحصيل در مقطع كارداني پيوسته نمي‌باشند. 4) دانشجويان شاغل به تحصيل مجاز به شركت مجدد در آزمون نيستند. 5) ترخيص سربازان حين خدمت جهت ادامه تحصيل در مقطع كارداني مجاز نمي‌باشد. 6) دانشجوياني كه تمايل به انصراف و شروع به تحصيل مجدد دارند در طول تحصيلات دانشگاهي (از ديپلم تا دكتري)، فقط يك بار مجاز به انصراف مي‌باشند. مشروط به اينكه در سنوات مجاز تحصيلي انصراف داده و از زمان انصراف تا سروع به تحصيل مجدد، بيش از يك سال سپري نشده باشد. 7) كاركنان وظيفه مجاز به تحصيل همزمان با انجام خدمت نيستند. 8) سقف سنوات تحصیل در مقطع کاردانی حداکثر 5/2 سال می‌باشد.

* یادآوری‌هاي مهم:
1- افرادی که دارای گواهینامه دوره پیش‌دانشگاهی و یا دیپلم کامل متوسطه نظام جدید یا قدیم نظري می‌باشند، اجازه ثبت‌نام و شرکت در این آزمون را ندارند و در صورت‌ شرکت متخلف شناخته شده و در هر مرحله از تحصیل ‌که باشند، قبولی‌ آنان لغو و از ادامه تحصیل‌ آنها ممانت بعمل آمده و ملزم به پرداخت‌ غرامت‌ خواهند بود.
2- پذیرفته‌شدگان دوره روزانه آزمون‌ دوره‌هاي كارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي ـ غيرانتفاعي سال 1391 اعم از اينکه ثبت‌نام‌ نموده و يا ثبت‌نام ننموده باشند، اجازه ثبت‌نام‌ و شركت‌ در این‌ آزمون‌ را ندارند. مگر با دلايل موجه از سازمان سنجش آموزش كشور مجوز دريافت نموده باشند. 
3- دانشجویان دوره‌های شبانه (نوبت دوم) دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي و يا مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي که از معافیت تحصیلی استفاده نمی‌کنند، می‌توانند بدون انصراف از تحصیل در این آزمون‌ ثبت‌نام ‌و شركت‌ نمایند. بدیهی است این دسته از داوطلبان در صورت قبولي در آزمون سال 1392 و قبل از ثبت‌نام در کدرشته قبولی جدید، لازم است از مؤسسه محل قبولي خود تسويه حساب كامل نموده و گواهی مربوط را به مؤسسه محل قبولي جديد ارائه نمایند. لازم به توضیح است این دسته از داوطلبان پس از انصراف قطعی اجازه بازگشت و ادامه تحصیل در کدرشته قبولی قبلی خود را نخواهند داشت. 
* يادآور مي‌شود محل جديد تحصیل، سوابق‌ تحصیلی‌ محل‌ قبلی این دسته از دانشجویان‌ را مطابق‌ ماده‌ 63 آئین‌نامه‌ آموزشی‌ مورد بررسی‌ و واحدهای‌ درسی‌ قابل‌ قبول‌ را مشخص‌ و خواهد پذیرفت. 
4- دانشجویان‌ دوره‌های شبانه (نوبت دوم) دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي و يا مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند در صورت تمایل به ثبت‌نام و شرکت مجدد در این آزمون، الزامأ باید پس از انصراف قطعی از تحصیل، خود را به حوزه‌های وظیفه عمومی معرفی و به خدمت اعزام شوند. بدیهی است این دسته از داوطلبان پس از اتمام دوران خدمت نظام وظیفه اجازه ثبت‌نام و شرکت در این آزمون را خواهند داشت.
5- دانشجویان‌ اخراجی موضوع ماده 29 آیین‌نامه آموزشی نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس‌ از تسویه‌ حساب‌ كامل‌ با مؤسسه‌ ذیربط و همچنین اداره‌ كل‌ امور دانشجویان‌ داخل ‌و صندوق‌ رفاه‌ دانشجویان‌ و در صورت‌ ‌نداشتن‌ مشكل‌ نظام‌ وظیفه‌ (برای‌ برادران) اجازه ثبت‌نام در این آزمون را خواهند داشت. بدیهی‌ است‌ این‌ دسته‌ از داوطلبان‌ می‌توانند كلیه‌ تعهدات‌ مربوط را پس‌ از اتمام‌ تحصیلات‌ خود به‌ صورت‌ یكجا به‌ انجام‌ برسانند.
6- با توجه به محدودیت امکانات دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دولتی و لزوم توزیع عادلانه فرصت‌های موجود بین تمامی متقاضیان، آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته‌ای به اتمام رسانیده‌اند، مجاز به شرکت و انتخاب دوره روزانه در اين آزمون نمي‌باشند. اين قبيل از داوطلبان در صورت تمايل مي‌توانند براي رشته‌هاي دوره شبانه و يا مؤسسات غيرانتفاعي، متقاضي شوند و يا در صورت قبولي در دوره روزانه بايد برابر ضوابط مربوط با پرداخت شهريه ادامه تحصيل نمايند.

2- سهمیه‌ داوطلبان شاهد و ايثارگر: 
هر يك‌ از داوطلبان ‌متقاضي‌ سهميه شاهد و ايثارگر مي‌توانند بر اساس‌ شرايط خود ‌در بندهاي‌ «الف‌«، «ب» و «ج» ذيل‌‌، متقاضي‌ استفاده از سهميه‌ شوند.
الف‌) رزمندگاني كه بر اساس ماده 1 و تبصره‌هاي چهارگانه ماده مذكور در آيين‌نامه اجرايي قانون ايجاد تسهيلات براي‌ ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب‌ بسيجي ‌به دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ از تاريخ‌ 31/6/1359 لغايت‌ 31/6/1367 حداقل‌ شش‌ (6) ماه‌ متوالي‌ يا متناوب‌ داوطلبانه‌ در مناطق‌ عملياتي ‌جبهه‌هاي‌ نبرد حق‌ عليه‌ باطل‌ حضور داشته‌اند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذيربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يا وزارت جهاد كشاورزي) نسبت به تكميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان اقدام نمايند، تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد مشترك سپاه پاسداران (سازمان بسيج مستضعفين) و يا وزارت جهاد كشاورزي مورد تأييد نهايي قرار گيرد.
تبصره ‌1: مناطق‌ عملياتي‌ بر اساس‌ مصوبات‌ شوراي‌ عالي‌ دفاع‌ تعيين‌ مي‌شود.

تبصره ‌2: مدت‌ حضور يا خدمت‌ در جبهه‌ سربازان‌ و پاسداران‌ وظيفه‌ و همچنين‌ تعهدات‌ و مأموريت‌هاي‌ خدمتي‌ پرسنل‌ وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌هاي‌ نظامي‌ در جبهه‌ و نيز طرح‌ 6 ماهه‌ دانشجويان‌ دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌، حضور داوطلبانه‌ تلقي‌ نمي‌شود.
تبصره 3: بسيجيان فعال و عادي پايگاه‌هاي مقاومت بسيج، مشمول استفاده از سهميه رزمندگان نمي‌شوند.
تبصره 4: فرزندان و همسران رزمندگان (داوطلباني كه پدر، يا مادر و يا همسر آنان فقط داراي مدت حضور در جبهه مي‌باشند) مشمول استفاده از سهميه رزمندگان نمي‌باشند.
ب‌) جانبازان‌ 25 تا 69%‌، فرزند و همسر جانبازان 50% و بالاتر، آزادگان و فرزندان و همسران آنان و همچنين فرزندان و همسران شهدا، مفقودين و اسرا و جانبازان 70% و بالاتر و خانواد شهدا (خواهر، برادر، پدر و مادر شهيد) ‌براي ‌استفاده‌ از سهميه مربوط، لازم است منحصراً يكي از موارد بند 10 تقاضانامه را علامتگذاري نمايند.
ج) آن دسته از پرسنل كادر ثابت، پيماني و وظيفه نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران كه از تاريخ 31/6/1359 لغايت 31/6/1367، حداقل 6 ماه پيوسته و يا 9 ماه ناپيوسته علاوه بر ميزان موظفي شركت در عمليات به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته‌اند، با تأييد بالاترين مقام هر يك از نيروهاي مسلح (ستاد ارتش جمهوري اسلامي ايران، ستاد كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، نيروي انتظامي، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و ستاد كل نيروهاي مسلح) مي‌توانند از مزاياي اين قانون استفاده نمايند. اين قبيل افراد مي‌توانند ضمن مراجعه به واحدهاي تابعه و تكميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان آزمون مربوط اقدام نمايند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد كل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مورد تأييد نهايي قرار گيرد.
* تذكرات مهم:
1- كد رهگيري 12 رقمي ارگان‌هاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و يا نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران، براي هر آزمون و هر سال متفاوت است. لذا داوطلبان بايد براي هر آزمون، كد رهگيري جديد از ارگان ذيربط دريافت دارند.
2- داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه رزمندگان ارگان‌هاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و يا نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران لازم است نسبت به دريافت كد رهگيري 12 رقمي از واحد مربوطه اقدام و آن را در بند 12 فرم تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي درج نمايند. 
3- آن دسته از داوطلباني كه با استفاده از سهميه شاهد و ايثارگر، از سال 1384 به بعد در آزمون آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي پذيرفته شده‌اند، اعم از اينكه از رشته قبولي انصراف داده و يا در رشته قبولي ثبت‌نام كرده و يا نكرده باشند، براساس آيين‌نامه اجرايي قانون سهميه رزمندگان، حق استفاده مجدد از سهميه مذكور را در اين آزمون را نخواهند داشت.
بر اساس مصوبه پنجاه و چهارمين جلسه كميته مطالعه و برنامه‌ريزي كنكور، آن دسته از داوطلبان سنوات قبلي كه با استفاده از سهميه شاهد و ايثارگر در رديف پذيرفته‌شدگان رشته‌هاي تحصيلي «غيرروزانه» قرار گرفته‌اند، در صورت انصراف از رشته قبولي خود يك بار ديگر مجاز به استفاده مجدد از سهميه‌هاي مربوط در اين آزمون مي‌باشند.
3- شرايط و ضوابط ثبت‌نام اتباع خارجي:
داوطلبان شركت‌كننده اتباع غيرايراني، بايد علاوه بر شرايط عمومي و اختصاصي اين آزمون، داراي شرايط ذيل بوده و بند 16 تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي را، علامتگذاري و تكميل نمايند.
1- ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان غيرايراني در آزمون و اجراي روند امور كنسولي آنان، بر اساس مفاد شيوه‌نامه ثبت‌نام دانشجويان غيرايراني مصوب سال 89 به شماره 28707/12/41 مورخ 20/7/89 انجام مي‌پذيرد. (شيوه‌نامه مزبور از طريق نشاني اينترنتي: www.msrt.ir/sites/iso قابل دسترس مي‌باشد)
2- پذيرفته‌شدگان غيرايراني ملزم به مطالعه دقيق مندرجات دفترچه‌ راهنماي آزمون بوده و در صورت عدم احراز شرايط مندرج در دفترچه، هيچ عذري مبني بر عدم اطلاع از مفاد دفترچه پذيرفته نيست.
3- فقط اتباع غيرايراني مقيم جمهوري اسلامي ايران و داراي اقامت قانوني، مجاز به شركت در آزمون دوره‌هاي كارداني نظام جديد سال 1392 مي‌باشند. ثبت‌نام اتباع مذكور در آزمون منوط به داشتن يكي از مدارك اقامتي و يا شناسايي زير مي‌باشد.
1-3- گذرنامه كه داراي پروانه اقامت با حداقل شش ماه اعتبار باشد.
2-3- دفترچه پناهندگي سياسي صادره از سوي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران.
3-3- كارت هويت ويژه اتباع غيرايراني داراي اعتبار در سال 1392، صادره از سوي اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور.
4-3- كارت آمايش مرحله هشتم صادره از سوي اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور.
5-3- فقط اتباع غيرايراني مقيم كه از هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي يا كاردانش داخل كشور جمهوري اسلامي ايران فارغ‌‌التحصيل شده‌اند، مجاز به شركت در اين آزمون مي‌باشند.
تبصره: در هر مرحله‌اي مغايرت شرايط داوطلب با شرايط اعلام شده فوق‌الذكر، از سوي مراجع ذيصلاح تشخيص داده شود، از ادامه مراحل گزينش يا تحصيل داوطلب جلوگيري بعمل خواهد ‌آمد.
4- چنانچه پذيرفته‌شدگان غيرايراني در زمان ثبت‌نام بند 16 تقاضانامه را علامتگذاري ننموده باشند، پذيرش آنان لغو خواهد شد.
5- داشتن حداقل معدل كل 14.00 ديپلم فني و حرفه‌اي و يا كاردانش، براي ثبت‌نام و ادامه تحصيل در دوره‌هاي كارداني نظام جديد الزامي مي‌باشد.
6- تحصيل همزمان اتباع غيرايراني شاغل به تحصيل در مؤسسات آموزش عالي در واحدهاي آموزشي دانشگاه‌هاي پيام‌نور، جامع علمي كاربردي و مراكز جامعه المصطفي(ص) العالميه و آموزش عالي اهل بيت(ع) ممنوع مي‌باشد.
7- اتباع غيرايراني مجاز به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي در مناطق ممنوعه تردد و اسكان اتباع خارجي نمي‌باشند. بديهي است در صورت پذيرش و اعلام قبولي داوطلبان غيرايراني در مناطق ممنوعه، پذيرش آنان در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي آن مناطق، «كان لم يكن» تلقي مي‌گردد. توضيح و فهرست مناطق ممنوعه تردد و اسكان براي اين داوطلبان، در سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور درج شده است.
8- پذيرش اتباع غيرايراني در رشته‌هايي كه منجر به ايجاد تعهداتي براي جمهوري اسلامي ايران شود (از جمله تعهدات استخدامي) و رشته‌هاي خاص و حساس اكيداً ممنوع مي‌باشد. توضيح و فهرست اين رشته‌ها، در سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور درج شده است.
9- پذيرفته‌شدگان غيرايراني همانند پذيرفته‌شدگان ايراني تابع ضوابط و مقررات آموزشي و دانشجويي مؤسسه آموزش عالي محل قبولي خود خواهند بود.
10- كليه پذيرفته شدگان غيرايراني دوره روزانه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، موظف به پرداخت شهريه تحصيلي طبق مفاد شيوه‌نامه ثبت‌نام مصوب سال 89 به صورت 80% شهريه دوره‌هاي نوبت دوم (شبانه) مي‌باشند.
11- كليه اتباع غيرايراني متقاضي ثبت‌نام و شركت در آزمون دوره‌هاي كارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي ـ غيرانتفاعي سال 1392، در صورت دارا بودن شرايط و ضوابط اعلام شده، لازم است در زمان ثبت‌نام با مراجعه به سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.org و ورود به لينك مربوطه نسبت به تكميل اطلاعات درخواستي اقدام نمايند؛ كه پس از تكميل اطلاعات مورد درخواست در سايت، به اين دسته از داوطلبان يك كد پيگيري 13 رقمي داده خواهد شد كه داوطلب مي‌بايست اين كد را دقيقاً در محل مخصوصي كه در بند 16 تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي، پيش‌بيني شده است درج نمايند.


4- دوره‌هاي نوبت دوم (شبانه)‌ آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي:‌ 
بر اساس‌ ضوابط و شرايط ذيل‌ براي‌ رشته‌هاي‌ تحصيلي‌ دوره‌هاي‌ نوبت دوم (شبانه‌) دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي نيز از طريق‌ آزمون‌ دوره‌هاي كارداني نظام جديد سال‌ 1392 دانشجو پذيرفته‌ مي‌شود.
1-4- شرايط داوطلبان‌
الف‌) داوطلبان‌ متقاضي‌ تحصيل‌ در رشته‌هاي‌ تحصيلي‌ دوره‌هاي‌ نوبت دوم (شبانه‌)‌ دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي‌، لازم‌ است‌ واجد شرايط عمومي‌ و اختصاصي‌ (شرايط مندرج‌ در صفحه 1) و مقررات وظيفه‌ عمومي‌ (شرايط مندرج‌ در صفحه 2) دفترچه راهنما‌ باشند. 
ب‌) كليه‌ متقاضيان‌ ورود به‌ دوره‌هاي‌ نوبت دوم (شبانه‌)‌ دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي‌ سال‌ 1392، لازم‌ است‌ در آزمون‌ ورودي دوره‌هاي كارداني نظام جديد‌ سال‌ 1392 ثبت‌نام‌ و برابر ضوابط در امتحانات‌ شركت‌ نمايند.
ج‌ ) كليه داوطلبان‌ مجاز به‌ انتخاب‌ رشته‌هاي‌ تحصيلي‌ دوره‌هاي‌ نوبت دوم (شبانه‌)‌ دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي،‌ مي‌باشند. اولويت انتخاب از نظر دوره روزانه يا نوبت دوم (شبانه) بستگي به نظر داوطلب دارد. لذا كليه داوطلبان لازم است در زمان انتخاب رشته در اين زمينه با دقت و با رعايت كليه جوانب امر، تصميم‌گيري نمايند.
د ) مواد امتحاني و ضرايب دروس آزمون هر يك از رشته‌هاي تحصيلي نوبت دوم (شبانه) همانند مواد امتحاني و ضرايب دروس دوره روزانه مي‌باشد.
2-4- ضوابط تحصيل‌ در دوره‌هاي‌ نوبت دوم (شبانه): 
الف) دانشجويان‌ دوره‌ نوبت دوم (شبانه) دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي، در صورت‌ وجود امكانات و تأمين بودجه و نيز تمايل‌ مي‌توانند با سپردن‌ تعهد محضري‌ به‌ منظور تعيين‌ بازپرداخت‌ بدهي‌، ازتسهيلات‌ رفاهي‌ استفاده‌ نمايند.
ب‌) دانشجويان‌ دوره‌ نوبت دوم (شبانه‌) ‌تابع‌ مقررات‌ آموزشي‌ دانشجويان‌ دوره‌ روزانه‌ خواهند بود، مگر در مواردي‌ كه‌ در آيين‌نامه‌ طرح‌ ايجاد دوره‌ نوبت دوم (شبانه‌) مستثني‌ شده ‌است‌.
ج‌ ) انتقال‌ دانشجويان‌ دوره‌هاي‌ نوبت دوم (شبانه‌) به‌ دوره‌هاي‌ روزانه‌ ممنوع‌ مي‌باشد.
تبصره: انتقال و تغيير گرايش تحصيلي دانشجويان دوره نوبت دوم (شبانه)، منحصراً براي دوره نوبت دوم (شبانه) و در محدوده رشته‌ها و گرايش‌هاي مربوط به گروه امتحاني كه در آن شركت نموده‌اند و با رعايت ضوابط و دستورالعمل‌هاي مربوط امكان‌پذير خواهد بود.
د ) طول دوره تحصيلي در مقطع تحصيلي كارداني برابر ضوابط مربوط خواهد بود. 
ه‍‌ ) مقررات دوره‌هاي نوبت دوم (شبانه) دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي، تابع وزارت علوم، تحقيقات و فناوري مي‌باشد.
و ) برنامه‌هاي‌ آموزشي‌ دوره‌ نوبت دوم (شبانه‌‌) عيناً همان برنامه‌هاي‌ آموزشي‌ دوره‌هاي‌ روزانه‌ است‌. 
ز ) ساعت تشكيل كلاس‌هاي دوره نوبت دوم (شبانه) با نظر دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي، پذيرفته شده تعيين و اعلام مي‌شود. 
ح ) پذيرفته شدن در دوره‌هاي نوبت دوم (شبانه) به عنوان يك نوبت از حداكثر دو نوبت قبولي در آزمون ورودي دوره‌هاي كارداني نظام جديد، محسوب نمي‌شود. 
ط) تعيين‌ سقف‌ واحدهاي‌ درسي‌ براي‌ هر نيمسال‌ تحصيلي‌ با توجه‌ به‌ ساير ضوابط و مقررات‌ در اختيار شوراي‌ آموزشي‌ دانشكده و يا آموزشكده تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي‌ ذيربط خواهد بود.
ي) از پذيرفته‌شدگان در دوره‌ نوبت دوم (شبانه) دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي مطابق جدول بند (2-5 ) دفترچه راهنما شهريه‌ اخذ خواهد شد 
5- ضوابط تحصيل‌ در مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيردولتي ـ غيرانتفاعي:‌ 
الف) در آزمون دوره‌هاي كارداني نظام جديد سال 92 مؤسسات آموزش عالي غيردولتي ـ غيرانتفاعي در 29 رشته‌ امتحاني ذيل، دانشجو مي‌پذيرند:
كد و نام رشته امتحاني كد و نام رشته امتحاني كد و نام رشته امتحاني كد و نام رشته امتحاني
11- الكترونيك 19- تأسيسات 33- حسابداري بازرگاني 43- امور دامي
12- الكتروتكنيك 20- صنايع چوب و كاغذ 34- امور اداري 45- مرغداري صنعتي
13- تعميرونگهداري‌ماشينهاي‌الكتريكي 22- ساختمان 35- كودكياري 48- امور زراعي و باغي
14- كامپيوتر (نرم‌افزار) 23- نقشه كشي معماري 36- مديريت خانواده 50- ماشين‌هاي كشاورزي
15- ساخت و توليد 24- نقشه برداري 37- طراحي و دوخت 51- صنايع غذايي
16- نقشه كشي عمومي 25- صنايع شيميايي 38- تربيت بدني 
17- مكانيك خودرو 27- متالورژي 39- گرافيك 
18- صنايع فلزي 31- الكترونيك و مخابرات دريايي 40- هنرهاي تجسمي ـ نقاشي 
ب) نظام‌ درسي‌ مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيردولتي ـ غيرانتفاعي‌ نظام‌ واحدي‌ و براساس‌ نظام‌ آموزشي‌ وزارت‌ علوم‌، تحقيقات‌ و فناوري‌ خواهد بود و به‌ فارغ‌التحصيلان‌ مدرك‌ مربوط برابر ضوابط وزارت‌ علوم‌، تحقيقات‌ و فناوري‌ اعطا خواهد شد.
ج) از پذيرفته‌شدگان در مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي مطابق جداول بند 6 دفترچه راهنما شهريه‌ اخذ خواهد شد
* نكته مهم: هرگونه تغيير در شهريه مؤسسات آموزش عالي غيردولتي ـ غيرانتفاعي از طريق اطلاعيه‌هاي مندرج در هفته‌نامه پيك سنجش و سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور به اطلاع داوطلبان خواهد رسيد.
د‍ ) مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيردولتي ـ غيرانتفاعي‌ هيچگونه‌ تعهدي‌ در قبال‌ تهيه‌ و تأمين‌ مسكن‌، خوابگاه‌ و غذاي‌ دانشجويان‌ ندارند.
ه‍‌) دانشجويان‌ مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيردولتي ـ غيرانتفاعي‌ تابع‌ مقررات‌ آموزشي‌ دانشجويان‌ مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ مي‌باشند، مگر در مواردي‌ كه‌ در آيين‌نامه‌ طرح‌ ايجاد مؤسسات‌ ذيربط مستثني‌ شده‌ است‌.
و ) دانشجويان‌ مي‌توانند از وام‌ تحصيلي‌ مطابق‌ با آيين‌نامه‌ وزارت‌ علوم‌، تحقيقات‌ و فناوري‌ و در صورت‌ تخصيص‌ بودجه‌ استفاده‌ نمايند.
ز) انتقال و تغيير رشته دانشجويان در صورت موافقت اين مؤسسات آموزش عالي غيردولتي ـ غيرانتفاعي، منحصراً به مؤسسات غيرانتفاعي با رعايت ضوابط و آيين‌نامه‌هاي مربوط امكان‌پذير خواهد بود.
ح) داوطلباني‌ كه‌ با علامتگذاري‌ بند 25 تقاضانامه‌ ثبت‌نام‌ اينترنتي، با توجه به رشته‌هاي مندرج در قسمت الف بند 6 (دفترچه راهنما) علاقه‌مندي‌ خود را به‌ شركت‌ در گزينش‌ رشته‌هاي‌ تحصيلي‌ مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيردولتي ـ غيرانتفاعي‌ اعلام‌ مي‌نمايند پس از خريد اينترنتي كارت علاقمندي به مؤسسات غيرانتفاعي، مي‌توانند رشته‌ يا رشته‌هاي‌ تحصيلي‌ مورد علاقه‌ خود را از جداول مندرج در صفحات 23 تا 85 دفترچه راهنما، استخراج و به همراه ساير كدرشته ‌محل‌هاي انتخابي در هر اولويتي كه تمايل دارند، در بند 26 فرم تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي درج نمايند.
6-انتخاب رشته :
الف- هر داوطلب‌ می‌تواند حداقل يك و حداكثر 50 كدرشته‌ محل‌ تحصیل‌ را (اعم از دوره‌هاي روزانه، شبانه و در صورت اعلام علاقمندي از مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي) با توجه‌ به‌ رشته‌‌ امتحانی‌ در صورت وجود و رعایت ‌ضوابط زیر از جداول مندرج در صفحات 23 تا 85 با اولویت‌ دلخواه‌ در بند 26 ‌تقاضانامه‌ و در محل ‌مربوط درج ‌نماید. 
تذكر‌ 1- با توجه به امتیاز سهمیه بومی که برای داوطلبان هر استان در رشته‌هاي دوره روزانه و شبانه (به استناد توضيحات بند 8 «ظرفيت پذيرش و نحوه گزينش و سهميه بومي») در دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي اختصاص یافته است، توصیه‌ می‌شود هر داوطلب‌ اولین‌ انتخاب‌‌ خود را از كدرشته محل‌ دوره‌های روزانه و يا نوبت دوم (شبانه) دانشكده‌ها و آموزشكده‌های‌ تحت پوشش دانشگاه فنی‌ و حرفه‌ای‌ واقع‌ در استان‌ بومی‌ خود انتخاب‌ نماید.
تذكر 2- استان‌ بومی‌ داوطلب، همان‌ استان‌ محل‌ اخذ دیپلم‌ داوطلب‌ می‌باشد كه ‌در بند 19 تقاضانامه‌ ثبت‌نام‌ اعلام‌ نموده‌ است‌.
* یادآوری: 
الف) با توجه به متفاوت بودن دروس تخصصي رشته‌هاي امتحاني مختلف، تغيير رشته امكان‌پذير نيست ولي تغيير رشته در رشته‌هاي تحصيلي رشته امتحاني داوطلبان، با توجه به جدول شماره 2 و با رعايت ساير ضوابط امكان‌پذير مي‌باشد.
ب) هيچيك از دانشكده‌ها و آموزشكده‌های‌ تحت پوشش دانشگاه فنی‌ و حرفه‌ای‌ و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي، تعهدی در قبال تأمین مسکن و خوابگاه و يا پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان را ندارند. 
7- ظرفیت‌ پذیرش، نحوه‌ گزینش‌ و سهمیه ‌بومی:‌
الف) ظرفیت‌ پذیرش‌ دانشجو در آزمون‌ دوره‌‌هاي كاردانی‌ نظام‌ جدید (دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي) سال 1392 در جداول مندرج در صفحات 23 تا 85 دفترچه راهنما شده است.
ب) داوطلبان‌ اعم‌ از فارغ‌التحصیلان‌ شاخه‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ (نظام‌ قدیم‌ و جدید) و شاخه‌ كاردانش‌ با رعایت‌ موارد مندرج در (جدول‌ شماره3‌ دفترچه راهنما) حق‌ انتخاب ‌كدرشته‌های‌ مربوط به دوره‌هاي روزانه و نوبت دوم (شبانه) و در صورت اعلام علاقمندي از رشته‌هاي تحصيلي مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي) را دارا می‌باشند.
* یادآوری: با توجه به توضيحات مندرج در صفحه 4 دفترچه راهنما، كليه پذيرفته‌شدگان رشته‌هاي تحصيلي نوبت دوم (شبانه) مطابق ضوابط ملزم به پرداخت قسمتي از هزينه تحصيلي خود، بوده و توجه داشته باشند كه به اين قبيل پذيرفته‌شدگان به استثناي وام شهريه (در صورت تأمين اعتبار و طبق آيين‌نامه) خوابگاه و وام تحصيلي تعلق نمي‌گيرد. 
ج) گزینش‌ نهایی‌ در هر یك‌ از رشته‌های‌ امتحانی‌ بر اساس‌ نمره‌ كل‌ حاصل‌ از آزمون‌ عمومی‌، پایه و اختصاصی‌ و از بین‌ داوطلبانی‌ كه ‌حد نصاب‌ نمره‌ علمی‌ لازم‌ را احراز كرده‌ باشند، با توجه‌ به ‌ضوابط مربوط انجام‌ خواهد شد. نمره كل داوطلبان بر اساس ميانگين وزني تراز نمرات خام دروس امتحاني و ضرايب هر يك از آنها محاسبه خواهد شد.
تبصره 1- استفاده از سهمیه بومی در هر يك از رشته‌هاي تحصيلي منوط به کسب حد نصاب نمره علمی در كدرشته مربوط خواهد بود. (استان‌ بومی‌ داوطلب، همان‌ استان‌ محل‌ اخذ دیپلم‌ داوطلب‌ می‌باشد كه ‌در بند 19 تقاضانامه‌ ثبت‌نام‌ اعلام‌ نموده‌ است‌).
تبصره 2- پنجاه درصد (50%) ظرفيت پسران و شصت درصد (60%) ظرفيت دختران در رشته‌هاي تحصيلي هر يك از دانشكده‌ها و يا آموزشكده‌هاي وابسته به دانشگاه فني و حرفه‌اي مستقر در استان‌هاي: اردبيل، ايلام، بوشهر، چهارمحال و بختياري، خراسان جنوبي، خراسان شمالي، خوزستان، سيستان و بلوچستان، كردستان، كهگيلويه و بويراحمد و هرمزگان، با رعايت موضوع ذكر شده براي رشته‌هاي مندرج تبصره 4 ذيل، به داوطلبان بومي اختصاص مي‌يابد.
تبصره 3- در ساير استان‌ها چهل درصد (40%) ظرفيت رشته‌هاي تحصيلي دانشكده‌ها و يا آموزشكده‌هاي وابسته به دانشگاه فني و حرفه‌اي مستقر در اين استان‌ها، با رعايت موضوع ذكر شده براي رشته‌هاي مندرج در تبصره 4 ذيل، به داوطلبان بومي اختصاص مي‌يابد.
تبصره 4- رشته‌هاي: (فرش دستباف، قلمزني، هنرهاي تجسمي ـ نقاشي، الكترونيك ـ راديو و تلويزيون، تأسيسات ـ تبريد، تعمير و نگهداري ماشين‌هاي الكتريكي، چاپ ـ چاپ، ساخت و توليد ـ قالب سازي، سراميك ـ سراميك صنعتي، صنايع فلزي ـ جوشكاري، صنايع نساجي ـ صنايع نساجي، متالورژي ـ مدلسازي، معدن ـ استخراج معدن، الكترونيك و مخابرات دريايي ـ الكترونيك و مخابرات دريايي، مكانيك موتورهاي دريايي ـ مكانيك موتورهاي دريايي، ناوبري ـ ناوبري، نقشه برداري ـ نقشه برداري، پرورش طيور، امور زراعي و باغي ـ تكنولوژي گياه پزشكي، پرورش زنبور عسل، تكثير و پرورش آبزيان ـ آب شيرين، صنايع غذايي ـ كنترل كيفيت مواد غذايي، گاوداري صنعتي، گل و گياهان زينتي، ماشين‌هاي كشاورزي ـ مكانيك ماشين‌هاي كشاورزي، مرغداري صنعتي، ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT)، برق ـ الکترونیک و ابزاردقیق، تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی ـ آزمایشگاه تشخیص پزشکی، برق ـ قدرت (گرایش پست و انتقال)، برق ـ قدرت (گرایش توزیع)، برق و تأسیسات، لوازم خانگی، سخت‌افزار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و ارتباطات، خدمات پس از فروش خودرو، نصب و تعمیر آسانسور و پله برقی، گازرسانی، هنرهای چوبی، راهسازی، شهرسازی، نگهداری و مرمت ساختمان، معماری سنتی، شیمی آزمایشگاهی (گرایش صنعتی)، شیمی آزمایشگاهی (گرایش آرایشی بهداشتی)، بهره‌برداری پالایش گاز، فرآوری سنگ (گرایش فرآوری سنگ ترئینی)، فرآوری سنگ (گرایش فرآوری سنگ ساختمانی)، حسابداری (گرایش مالی)، حسابداری (گرایش صنعتی)، تبلیغات و بازاریابی، بهداشت آبزیان، بهداشتیاری دامپزشکی، تکثیر و پرورش آبزیان زینتی، انتقال و توزیع آب کشاورزی، تولید قارچ‌های خوراکی، تولید نهال، تولید و بهره‌برداری گیاهان دارویی و معطر و شیر و فرآورده‌های لبنی) براي پسران و رشته‌هاي: (تربيت بدني ـ تربيت بدني، فرش دستباف، قلمزني، گرافيك، سراميك ـ سراميك صنعتي، نقشه كشي عمومي ـ نقشه كشي و طراحي صنعتي، صنايع غذايي ـ كنترل كيفيت مواد غذايي، گل و گياهان زينتي، سخت‌افزار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و ارتباطات، شهرسازی، نگهداری و مرمت ساختمان، معماری سنتی، حسابداری (گرایش مالی)، حسابداری (گرایش حسابرسی)، تبلیغات و بازاریابی، طراحی پوشاک و انیمیشن) براي دختران، به دليل محدود بودن تعداد رشته محل در كشور، مشمول سهميه بومي نخواهند بود.
د) با توجه به اينكه در رشته‌ امتحاني تربيت بدني (كدرشته امتحاني 38)، پذيرش دانشجو به صورت متمركز انجام خواهد شد و آزمون عملي از داوطلبان اين رشته بعمل نخواهد آمد، توصيه مي‌شود متقاضياني كه داراي شرايط ذيل مي‌باشند، نسبت به انتخاب كدرشته ‌محل‌هاي اين رشته امتحاني اقدام نمايند. بديهي است چنانچه داوطلبي از سلامت كامل جسماني و شرايط زير برخوردار نباشد، قادر به ادامه تحصيل در اين رشته نخواهند بود.
* شرايط رشته تربيت بدني: 1- حداقل‌ طول‌ قد براي ‌برادران‌ 165 سانتيمتر به‌ بالا و براي‌ خواهران‌ 158 سانتيمتر به‌ بالا. تبصره: قهرمانان‌ تيم‌ ملي‌ در مورد مذكور (قد) مستثني مي‌باشند. 2- حداقل‌ ديد چشم 10/7 (هفت دهم). 3- داشتن سلامت جسماني و ارائه گواهي تندرستي از مراجع ذيربط.
8- تكاليف داوطلبان براي‌ شركت‌ در آزمون:‌ 
داوطلب‌ متقاضی‌ شركت‌ در آزمون‌ دوره‌‌هاي كاردانی‌ نظام‌ جدید دانشگاه فنی ‌و حرفه‌ای‌ و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي ـ غيرانتفاعي سال‌ 1392 باید اقدامات‌ زیر را به موقع ‌و در مهلت‌ مقرر انجام‌ دهد:
الف) براي شركت در آزمون ثبت‌نام‌ كند.
ب‌) كارت‌ ورود به‌ جلسه‌ آزمون‌ را در موعد ‌مقرر دریافت‌ دارد.
ج‌) در محل‌ و حوزه‌ای‌ كه‌ برای‌ او تعیین‌ می‌شود حاضر شده‌، در آزمون‌ شركت‌ كند و به‌ سؤالات‌ آن‌ پاسخ‌ دهد.
1-8- ثبت‌نام‌ برای‌ شركت‌ در آزمون:‌
هر داوطلب‌ با توجه‌ به‌ رشته‌ تحصیلی‌ و کد رایانه‌ای دیپلم مندرج در جدول شماره 3 دفترچه راهنما و جنس پذيرش رشته‌ها (مرد يا زن) مي‌بايست کد رشته‌ امتحانی‌ خود را شناسایی و نسبت به‌‌ ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون اقدام نماید.
تذکرات مهم:
1- هر داوطلب منحصراً مجاز است كه يكي از كدرشته‌هاي امتحاني متناسب با ديپلم خود را كه در (جدول شماره 3) مشخص شده، انتخاب نمايد، داوطلبانی که به هر دلیل در رشته‌ای غیر از رشته متناسب با دیپلم خود که در (جدول شماره 3) دفترچه راهنما مشخص شده، در آزمون ثبت‌نام و انتخاب رشته نموده و پذیرفته شود قبولی آنان در هر مرحله‌ای از تحصیل که باشند «کان لم یکن» تلقی و حق هیچگونه ادعایی را نخواهند داشت. با توجه به مطلب یاد شده، لازم است کلیه داوطلبان، خاصه داوطلبان دارای گواهینامه کاردانش کد رایانه‌ای چهار رقمی گواهینامه خود را با کدهای چهار رقمی مشخص شده در هر عنوان رشته تحصیلی دوره کاردانی که در (جدول شماره 3) قید شده است با دقت کنترل و مطابقت نمایند.
2- مسئوليت ناشي از عدم رعايت دقيق ضوابط و شرايط اعلام شده در دفترچه راهنما براي هر رشته تحصيلي به ‌عهده داوطلب مي‌باشد و موضوع خلاف يا عدم رعايت ضوابط و شرايط (سهوي يا عمدي) حتي پس از قبولي فرد در آزمون و يا در هر مرحله از تحصيل مشخص شود، قبولي وي در آزمون «كان‌لم ‌يكن تلقي» و از ادامه تحصیل او ممانعت مي‌گردد.
3- با توجه به اينكه تشكيل كلاس منوط به حدنصاب رسيدن تعداد قبولين براي تشكيل دوره خواهد بود، يادآور مي‌گردد در صورت عدم تأمين حدنصاب ثبت‌نام شدگان جهت تشكيل كلاس، مسئولين دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي و يا مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي بر حسب مقدورات اهتمام خواهند نمود؛ و اين دسته از پذيرفته‌شدگان را حسب مورد به ساير دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي و يا مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي كه مجري رشته مورد نظر باشند، ميهمان يا منتقل مي‌نمايند.
2-8- نحوه اقدام براي ثبت‌نام:
داوطلبان لازم است منحصراً به روش ذيل و با پرداخت الكترونيكي وجه ثبت‌نام، كه در ذيل توضيح داده شده است، اقدامات لازم را بعمل آورند.
1-2-8- مراجعه به سايت اينترنتي سازمان به نشاني: www.sanjesh.org
2-2-8- دريافت دفترچه راهنماي ثبت‌نام از طريق سايت سازمان.
3-2-8- با توجه به اينكه پرداخت هزينه ثبت‌نام منحصراً به صورت اينترنتي انجام مي‌شود، داوطلبان لازم است به وسيله كارت‌هاي عضو شبكه بانكي شتاب كه پرداخت الكترونيكي آنها فعال مي‌باشد، با مراجعه به سايت سازمان و پرداخت مبلغ 000/106 (يكصد و شش هزار) ريال به عنوان وجه ثبت‌نام شركت در آزمون، نسبت به ثبت‌نام اقدام نمايند
تبصره: چنانچه داوطلبي با توجه به رشته‌هاي مندرج در قسمت الف بند 6 دفترچه راهنما علاقمند به شركت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي مؤسسات آموزش عالي غيردولتي ـ‌ غيرانتفاعي لازم است نسبت به پرداخت مبلغ 000/29 (بيست و نه هزار) ريال ديگر نيز از همين طريق، اقدام نمايد.
4-2-8- آماده نمودن مدارك و اطلاعات مورد نياز براي ثبت‌نام.
3-8- مدارك‌ لازم‌ برای‌ ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون:
مداركی‌ كه‌ داوطلب‌ برای‌ ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ به آن نيازمند است به شرح ذيل مي‌باشد: 
1- فايل عكس اسكن شده: داوطلب مي‌بايست يك قطعه عكس پرسنلي خود را (با مشخصات ذكر شده در سايت سازمان) اسكن نموده و فايل آن را براي ارسال از طريق برنامه ثبت‌نام اينترنتي آماده نمايد.
تبصره: عكس خواهران بايد با حجاب و صورت كامل مشخص باشد.
1-1- عكس 4×3 يا 4×6 كه در سال جاري گرفته شده باشد (عكس تمام رخ).
1-2- عكس اسكن شده فقط بايد با فرمت JPG باشد.
1-3- اندازه عكس اسكن شده بايد حداكثر 400×300 پيكسل و حداقل 300×200 پيكسل باشد.
1-4- تصوير داوطلب بايد واضح، مشخص و فاقد اثر مهر، منگنه و هرگونه لكه باشد.
1-5- حجم فايل ذخيره شده عكس نبايد از 70 كيلو بايت بيشتر باشد.
1-6- حاشيه‌هاي زايد عكس اسكن شده بايد حذف شده باشد.
1-7- حتي‌الامكان عكس رنگي و داراي زمينه سفيد باشد.
2- دفترچه راهنماي شركت در آزمون.
تبصره 1: به داوطلبان اكيداً توصيه مي‌شود فقط نسبت به اسكن عكس خود براساس ضوابط اعلام شده اقدام نمايد. در صورتي كه داوطلب خلاف ضوابط نسبت به ارسال تصاوير ديگري غير از عكس خود اقدام كند عواقب آن به عهده شخص وي خواهد بود.
تبصره 2: داوطلبان توجه داشته باشند اسكن عكس و ارائه اطلاعات صحيح تضميني خواهد بود كه داوطلب بدون هيچ مشكلي نسبت به دريافت كارت ورود به جلسه آزمون در زمان مقرر اقدام نمايد.
- داوطلباني كه براساس‌ ضوابط مندرج‌ در بند 3 صفحات 2 و 3 دفترچه‌ راهنما واجد شرایط استفاده از سهميه رزمندگان مي‌باشند و ارگان تأييدكننده سهميه آنها سپاه پاسداران و يا نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مي‌باشد، لازم است كه به نواحي محل اعزام خود مراجعه و پس از دريافت كد پيگيري 12 رقمي، آن را در قسمت مربوط (بند 12 تقاضانامه ثبت‌نام) درج نمايند
4-8- زمان پرينت كارت اينترنتي و برگزاري آزمون:
به‌ داوطلب‌ در صورتی‌ اجازه‌ ورود به‌ جلسه‌ آزمون‌ داده‌ خواهد شد كه‌ كارت‌ ورودی‌ در دست‌ داشته‌ باشد.
بر اساس برنامه زماني پيش‌بيني شده داوطلبان از روز سه‌شنبه مورخ 22/5/1392 لغايت روز پنجشنبه مورخ 24/5/1392 با مراجعه به سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.org، نسبت به پرينت كارت و برگ راهنماي ورود به جلسه آزمون اقدام مي‌نمايند.
تذكر مهم: به داوطلبان اكيداً توصيه مي‌شود كه پرينت ثبت‌نام خود را به همراه شماره پرونده و كد پيگيري كه بعد از ثبت‌نام به داوطلب داده مي‌شود نزد خود نگهداري كنند تا در زمان پرينت كارت ورود به جلسه آزمون دچار مشكل نشوند.
ضمناً داوطلبان لازم است از طريق اطلاعيه مندرج در سايت سازمان سنجش و نشريه پيك سنجش روز دوشنبه تاريخ‌هاي 14/5/92 و 21/5/92 موضوع را پيگيري نمايند.
5-8-تاریخ‌ برگزاری‌ آزمون‌:
آزمون‌ دوره‌های‌ كاردانی‌ نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي سال 1392 در‌ روز جمعه مورخ 25/5/1392 برگزار خواهد شد.

ورود به سایت